PSİKOLOJİ (TR) - Programı Bilgileri   
Dili Türkçe
Süresi (Yıl) 4
Azami Süresi (Yıl) 7
Kontenjanı
Staj Durumu Var
ÖSYM Tipi EA
Program İçeriği
Anabilim Dalı Başkanı
Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin Ebadi
Tarihçe
Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2006-2007 eğitim yılında öğretime başlamıştır. Bölümün eğitim süresi 4 yıl eğitim dili ise Türkçedir. İsteğe bağlı olarak, İngilizce Hazırlık Sınıfı okuma imkânı bulunmaktadır.
Kazanılan Derece
Bu programı başarıyla tamamlayan öğrenciler, Psikoloji alanında Lisans derecesi almaya hak kazanmaktadırlar.
Kabul Koşulları
Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Temel Yeterlilik Testi (TYT) ve Alan Yeterlilik Testi (AYT) sonucunda istenilen puanı alarak Beykent Üniversitesi’ni tercih eden ve ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme sınavı ile Beykent Üniversitesi’ne yerleştirilen adaylar kesin kayıt yaptırdıkları takdirde Beykent Üniversitesi öğrencisi olmaya hak kazanır.
Üst Kademeye Geçiş
Mezunlar, ilgili alanlarda yüksek lisans veya doktora programlarına başvurabilir.
Mezuniyet Koşulları
Bu programdan mezun olabilmek için, ders planında sunulan derslerden 240 AKTS kredilik dersi geçer not ile başarmak, ve 4.00 üzerinden en az 2.00 Genel Not Ortalamasına sahip olmak gerekir.
Mezun İstihdam Olanakları
Lisans eğitimini tamamlayan psikologlar uzmanlaşmak istenilen alana göre farklı kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağına sahiptir.
Hastaneler, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, anaokulu ve kreşler, psikolojik danışmanlık merkezleri, dershaneler, okullar, şirketlerin insan kaynakları departmanları, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı rehabilitasyon çalışmalarının yürütüldüğü kurumlar gibi pek çok farklı alanda çalışma seçenekleri bulunmaktadır.
Ölçme ve Değerlendirme
Bölümümüzde öğretim amaçlarına ulaşmak için kullanılan ölçme ve değerlendirme yöntemleri arasında ara sınavlar, dönem sonu sınavları, ödevler ve sunumlar bulunmaktadır. Ek olarak öğrencilerin yedinci yarıyılda aldıkları “Psikoloji Araştırma Projesi” ve sekizinci yarıyılda aldıkları “Psikoloji Bitirme Çalışması” dersleri öğrencilerin tez çalışmalarını içermekte olup bu derslerde hazırlanan ödevler ve bitirme tezleri değerlendirilirken öğretim amaçları kapsamında hazırlanan bir değerlendirme çizelgesi kullanılmaktadır.https://obs.beykent.edu.tr/oibs/bologna/progAbout.aspx?lang=tr&curSunit=22